1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Serbia

Discussion in 'Other Nations' started by stiw47, Mar 19, 2013.

1. stiw47

stiw47 Member

Ukoliko ima clanova sa srpskog govornog podrucja ili onih koji razumeju i govore srpski, pozivam ih da ovde u ovoj temi pricamo na srpskom o raznim stvarima.

Ivica, Beograd

2. kalilinux

kalilinux New Member

Evo mozes popricati samnom, mada nisam sa tvog govornog podrucja, ali blizu smo

3. kalilinux

kalilinux New Member

Evo tu sam

4. stiw47

stiw47 Member

Pa nista, mislio sam ono, posto mi nekad zapne sa engleskim, pa ne znam bas najbolje da objasnim sta hocu, da mozemo ovde da prodiskutujemo na srpskom. Kao sto rekoh, ja sam iz Beograda i pocetnik sam u svemu ovome (malcice napredniji). Sto se tice Linuxa, koristim Ubuntu poslednjih godinu dana i koristio sam malo Mint, a sa Backtrackom se zezam nekih 6 meseci. Inace sam i veliki fan Androida. Windows koristim sve manje i manje, tj. otkako je izasao Kali, ne secam se kad sam ga poslednji put pokrenuo (nemam vremena :) ). Kali mi se puno svidja i mislim da je mnogo vise user friendly od Backtrack-a, tako da razmisljam da krajem aprila, kad bude izasao novi Ubuntu, skroz deinstaliram Win sa laptopa (trenutno imam Win8, Ubuntu 12.10 i Kali). Ovde sam (pretpostavljam kao i ti) da naucim nesto novo i da kazem sta znam, posto mi ovaj neoficijelni forum deluje kao gostoljubiviji za pitanja apsolutnih pocetnika od onog oficijelnog. E sad, sto nije neka posecenost, pa valjda ce nas biti vise.

Btw, kako ti stojis sa poznavanjem Linuxa i da li znas neko resenje mog novonastalog 'problema' koji sam opisao ovde (post br 15):

http://www.kalilinux.net/community/threads/installing-packages.61/

5. Kali

Kali New Member

Evo ja pričam na Srpski.Do sada nikada nisam koristio ništa drugo sem Widnowsa pa da vas pitam mogu li da stavim triple boot odnosno Windows 7 onda Linux Mint i Linux Kali?Ako mogu je li to teško da se napravi?Je li obavezno moram znati komande da bih koristio linux?Hvala.

6. stiw47

stiw47 Member

Kaze: nista nije tesko kad se zna :)
    Treba ti samo da odvojis jedan ceo dan za sve to ako sve instaliras od pocetka na prazan hdd (ovde naravno racunam i neka osnovna pocetna podesavanja svakog sistema: drajvere za win npr.), a ako nesto nadogradjujes, onda vreme potrebno za to zavisi od tvoje konkretne situacije, tj. kakve particije imas na hdd-u i sta sve treba da bekapujes. Aj prvo malo opisi svoju situaciju: koji racunar, kakva konfiguracija, sta vec imas na hdd-u ili je mozda hdd prazan i ako vec imas neki Linux instaliran, daj mi ispise komandi

Code:
     sudo parted -l 
    i

Code:
     sudo fdisk -l 
    pa cu da ti kazem sta i kako.

Kali likes this.
  7. Kali

Kali New Member

Matična : MSI G41M P26
    Grafička : GF 210
    R A M : 3 Gb DDR3
    Procesor : E5700 3,00
    H D D : 640 Gb
    Nemam Linux samo Windows particije(C: 293 GB D: 152 F: 150)Hvala
    A kao drugo možete li mi dati najvažnije kali komande(ili neke druge samo da mogu raditi u kali linuxu i da su najvažnije)

8. stiw47

stiw47 Member

Kao prvo, nemojte da mi persirate :)
    Uf, malo je neobicna za moj ukus ova particiona podela. Hocu da kazem da bi meni za moje potrebe bila prevelika C particija na kojoj je instaliran Windows i da bih ja tako imao mnogo neiskoriscenog prostora, ali dobro, ja ne znam cime se ti bavis, kakve, kolike i koliko programa koristis na Windowsu, tako da je i ovo mozda ok u skladu sa tvojim potrebama. Elem, Windows mora biti i ostati na primarnoj particiji koja je prva po redu na hard disku, jer samo tako moze da radi. Linuxi mogu da rade maltene odakle god hoces i vide apsolutno sve particije na hdd-u kao i njihov sadrzaj. I za Mint i za Kali su ti dovoljne particije od po nekih 30-35 gb (nije potrebno ni toliko, al kad vec imas pristojan hdd, mozes da se siris). Najjednostavnije bi ti bilo:
    -da F particiju smanjis na 66g
    -da njen ostatak pripojis D particiji koju ces koristiti kao magacin (muzika, filmovi, dokumenti itd.)
    -da onda od onih 66gb, tj. od F particije napravis prosirenu particiju u okviru koje ces napraviti tri logicke particije i to:
    1. 30gb ext4 za Mint
    2. 30gb ext4 za Kali
    3. 6gb swap za swap

Onda kreces u instalaciju, tako sto ubacis bootabilni disk sa npr. Mint-om i kad budes dosao do dela gde te on pita da li hoces da instaliras na ceo hard disk ili hoces dual boot auto ili hoces manual advanced, ti odaberi manual advanced, pa u okviru toga odaberi jednu od one dve logicke ext4 30gb particije koje si ranije pripremio.
    Kad te pred kraj instalacije bude pitao gde hoces da instaliras GRUB, slobodno mu reci na prvu particiju, tj. onu na kojoj je Windows. To tako treba jer je GRUB bootloader koji ti pri paljenju racunara omogucava da odaberes koji sistem hoces da pokrenes, pa zato treba da bude instaliran na "pocetku" hdd-a, a Windowsu to ne smeta.

Proces instalacije Kali-ja je slican kao kod minta. Bitna razlika je u tome sto Kali u toku instalacije ne moze da se kaci na net preko wifi-a, nego samo zicanom vezom, a net ti je takoreci neophodan za vreme instalacije Kali-ja da bi se sve obavilo jednostavno i da bi posle radio kako treba.

Znam da zvuci malo komplikovano za pocetnika, ali ako ti nesto nije jasno i ako ne znas da napravis particije, pitaj. I ono st je najbitnije, procitaj dobro svaki korak u toku instalacije, pre nego sto doneses odluku.

Npr. moj disk je 232gb, moja situacija je:
    1. particija 60gb primarna NTFS Windows 8
    2. particija 100-tinak gb primarna NTFS magacin
    3. particija 64gb prosirena, u okviru koje su:
    -logicka 40gb ext4 Ubuntu
    -logicka 20gb ext4 Kali
    -logicka 4gb swap

Napomena: swap treba da bude duplo veci od RAM-a, zato je kod mene 4gb, a ti ga pravi da bude 6gb.

Kali likes this.
  9. Kali

Kali New Member

Ok je li obavezan swap(ipak ću ga ja staviti).Ja ću staviti ovako particije posle žestokih razmišljanja(10 minuta):
    C: 220 GB Windows 7
    D: 100 GB Kali Linux
    F: 100 GB Linux Mint
    G: 120 GB MaC OS/Jolicloud
    E: 60 GB skladište

I kako da se naprave te logičke particije?Do sada to nisam pokušavao!Hvala vam puno!Možete me dodati na facebook pa se i ponekad čuti. http://www.facebook.com/Raso.Raso.96 Hvala Vam!
    Još jednom hvala i da ti :) kažem za tvoj :) predhodni post nemam žičani internet nego preko usb fleša! HVALA!!

10. stiw47

stiw47 Member

Zavisi cime pravis particije, od programa do programa razlike u nijansama, ali u sustini isto. Ja konkretno, pravim particije Gparted-om sa Hiren's boot cd-a. U Gparted-u posle svih primarnih particija, napravis jednu koja nije primarna nego je prosirena (extended). Onda kliknes na nju desnim klikom i odaberes 'new' i ta nova koju pravis u okviru prosirene i moze da bude samo logicka. Fakticki, samo ti napravi prosirenu, pa tu prosirenu podeli na tri "podparticije" (dve za Linuxe i jednu za swap) i to ti je to.

Swap ti je, takoreci, obavezan. Swap je particija koja sluzi za rasterecenje RAM-a, koje Linuxu dosta znaci. RAM se puni onim redosledom kojim ti pokreces programe. Ako opteretis sistem, Linux ce po prioritetu, one fajlove koji mu u tom trenutku nisu neophodni, da baca iz RAM-a na swap, a kad mu ponovo zatrebaju, brzo ce ih vratiti iz swap-a u RAM i tako u krug. Ma koliko Linux sistema imas instalirano na hdd-u, dovoljan ti je jedan swap jer je samo jedan Linux aktivan u datom trenutku, a on ce sam sebi da montira swap za rad.

USB flash (ako mislis na 3g modem) ne znam da li ce da radi sam od sebe. Znam da u radu, na Linuxu, morju prvo da se ubace APN parametri u network connections, ali ako ne uspes tako, koristi Android telefon i opciju USB tether. Ja isto nemam zicani internet, instalirao sam Kali uspomoc Androida i to sljaka samo od sebe.

I jos na kraju, moj ti je predlog da "skladiste" particiju ne stavljas na kraj, nego da je stavis da bude druga po redu, posto je Windows malo "nespretan" operativni sistem i njega ce u radu da usporava stalno "preskakanje" preko ove tri particije u sredini, s obzirom da se on nalazi na prvoj, a Linuxima to nece smetati. I naravno, "skladiste" neka ti obavezno bude u NTFS formatu, kako bi ga i Windows video.

Za Mac ne znam nista da ti kazem, posto sam ga video samo na televiziji:)

I jos jednom, licno mislim da ti uopste ne trebaju toliko velike particije ni za jedan od ovih sistema, al dobro, tvoja stvar.

Kali likes this.
  11. cheka92

cheka92 New Member

Hay hay , pozdrav ekipice :D
    Evo i mene na Kali ! Stvarno veoma fin OS :D
    Pozdrav iz Mostara <3.

12. stiw47

stiw47 Member

Pozdrav cheka92, sh'a ima?

13. Magla

Magla New Member

ljudi jedno smjesno pitanje kako vi statujete ovo cudo xD pre na backtrack sam kad pokrenem ono live kad sve ucita kuco startx i enter i onda mi izbaci desktop na ovom dodje dio da kucam al neprolazi ni startx ni start ni run nista sto mi pada napamet xD

14. kalilinux

kalilinux New Member

Druze mogu te navodit i objasnit sve oko Kali Linuxa, ako oces, samo postavljaj pitanja, a ja cu ti ih redom odgovorit, pozdrav iz MK. Vozdra

15. p1azma

p1azma New Member

Pozdrav,
    Interesuje me da li mogu da instaliram kali samo sa xfce-om?

16. Tibi

Tibi New Member

Kako da startujem Kali nakon instalacije kada mi trazi username i zatim password, probao root, toor, sudo, startx itd.

17. p1azma

p1azma New Member

Username : root
    Password : koji si izabrao pri instalaciji Kali Linuxa

18. noki

noki New Member

Pozdrav svima!!! Zna li neko da uradi nesto konkretno sa ovim programima... Ja sam od svega uspeo samo sa aircrak-ng da prebacim u monitor mode, skeniram koje mreze imaju i hvatam pakete, ali da provalim sifru nisam uspeo. Sa wiresharkom sam skontao kako http da upratim sta se radi, ali sve uglavnom ide preko https, tj krptovano je i to je to. Moze li ko da napise uputstvo kako na primer da sa ovim metasploitom da pristupi podatcima kompijuterima koji su na jedan ruter prikaceni za net!!!
    inace meni je mnogo komplikovano da citam na engleskom jer je beskrajno mnogo stvari../.

19. noki

noki New Member

Ima li koga da zna stogod?

Share This Page